Neden Kardiyo Yapmalısınız?

Mar 6, 2020

Kardiyovasküler kelimesinin kısaltılmış hali olarak adlandırılan kalp damar ve akciğerleri yoğun olarak çalıştıran ve güçlendiren egzersizler grubu olarak tanımlanmaktadır. Zaman zaman yanlış olarak kullanılan kardiyo, spor prensibi içinde çok önemli bir noktada konumlanmaktadır.

Koşmak, bisiklet sürmek, dans etmek, kürek çekmek gibi birçok egzersizleri barındıran kardiyo, aerobik (oksijenli) enerji sistemini kullanan bir egzersiz tipidir. Yaparken bol bol terleten, sınırları zorlatan ve sınırlarınızı zorlanmanızı sağlayan kardiyo egzersizleri; kalp atış hızını arttırma, oksijen gelişimini sağlama ve yağ yakımını hızlandırma gibi katkıları sağlayan çok etkili bir protokoldür.

Kardiyo egzersizleri;
> Kalp atış hızını arttırmak,
> Metabolizmayı hareketlendirmek,
> Yağ yakımını hızlandırmak,
> Akciğerleri güçlendirmek için size kardiyo antrenmanlar yardımcı olacaktır.

Kardiyo ile zayıflamak mümkün müdür?

Kardiyo ile ilgili en merak edilen konuların başında kardiyonun zayıflatıp zayıflatmadığıyla sorusu geliyor. Hatta birçok insan kardiyonun zayıflamak için inanıyor. Ancak kardiyo sadece zayıflamak için yapılmaz. Zayıflamanıza yardımcı olur, kalori yakımını destekler. Ancak kardiyonun asıl amacı daha doğrusu yararları aşağıdaki gibidir;

> Kan miktarını arttırır,
> Ortalama kan basıncını düşürür,
> Damarların tıkanmasını önler,
> Kalp damar hastalıkları riskini azaltır,
> Kemik yoğunluğunu arttırır. Bu durum özellikle menapoz sonrası kadınlar için çok önemlidir,
> Uyku kalitesini arttırır,
> Depresyonu azaltır,
> Kilo kaybetmenize yardımcı olur,
> Bağışıklık sistemini pozitif yönde etkiler ve daha az hastalanırsınız.

Yeni başlayanlar için kardiyo tüyoları

Eğer ilk kez kardiyo yapıyorsanız bazı ipuçlarıyla egzersizlerinizi daha etkili hale getirebilir ve motivasyonunuzu canlı tutabilirsiniz. Bu noktada kardiyo yaptığınız alan da en az motivasyonunuz kadar önemlidir. Yağacağınız salonun açık, geniş ve temiz hava alan bit yer olması gerekmektedir. Mekan tamamsa sonraki aşama, ısınmadır. Bu aşamada ısınmak için kollarınızı uzatarak omuzlarınızı çevirin, kollarınızla daireler çizin. Normal hızınızda yürümek gibi ısınma hareketlerini tekrar edin. Bir sonraki aşama antrenman kısmına geçin. Seçtiğiniz antrenman ne olursa olsun doğru tekrar sayılarını yapmayı ve dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz.