Neden Hııt Antrenmanları Yapmalısınız?

Mar 6, 2020

Yağ oranını azaltıp kas kütlesini arttırmak veya performansınızı bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız HIIT antrenmanları tam size göre. High Intensity Interval Training (HIIT) yani “Yüksek Yoğunlukta Aralıklı Yüklenme Antrenmanları” kısa sürece sonuca ulaşmak hedefinde olan kişiler için idealdir. Aralıklı olarak nabzınızı yüksek hızlara çıkartıp sonra tekrar yavaşlatmanız olarak tanımlanan HIIT, normal kardiyo egzersizlerine göre çok daha etkilidir.

HIIT antrenmanlarının en önemli özelliği, kısa bir zaman aralığında tüm kuvvetinizle yapılan yorucu fiziksel çalışmalar sonrasında kısa bir dinlenme aralığıdır. Eğer HIIT antrenmanlarına yeni başlayan biriyseniz, yapılan egzersizi de göz önünde tutarak, 60 saniye sert bir çalışma sonrasında 1-2 dakikalık bir dinlenme aralığında HIIT antrenmanı yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise çalışma aralığınızın dinlenme aralığınıza olan oranını 3:1 miktarından 2:1 seviyesine düşürebilirsiniz.

HIIT Antrenmanları Neden Önemlidir?

HIIT antrenmanlarının bu kadar önemli olmasını sebebi; vücudumuzun maksimum performans ile çalışırken güçlenmesi ve yağ yakımının hızlanması ile ilgilidir. Normal şartlarda yüksek yoğunluklu antrenmanları uzun süre devam ettirmek fizyolojik olarak zordur. HIIT bu anlamda ciddi bir avantaj sağlar. Sürekli devam ettirilemeyen yüksek yoğunluklu antrenmanlar yerine yüksek ve düşük yoğunluk içeren antrenmanlar hem kişinin fizyolojik yapısına daha uygundur hem de hedeflerine ulaşması için daha etkilidir.

HIIT Antrenmanlarının Faydaları Nelerdir?

• HIIT size uzun süreli kardiyo yapmanın sağlayacağı faydaları daha kısa bir zaman aralığında elde etmenizi sağlar.
• HIIT ile kas kütlenizi kısa zamanda artırabilir ve eklemlerinizi daha kısa süre çalıştırdığınız için sakatlanma riskini de önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
• Aerobik ve anaerobik seviyelerinizde artış olur.
• Kalbiniz tek seferde daha fazla kan pompalayabilir hale gelir.
• Testosteron ve büyüme hormonu seviyenizi arttırır.
• Hızlı kasılan kas liflerini güçlendirir.
• Patlayıcı gücünüzü arttırır.
• Antrenman sonrası oksijen tüketimi sayesinde uykuda bile kalori yakmanızı sağlar.

Örnek HIIT Antrenmanı Nasıl Olur?

Öncelikle 30 dakika boyunca hafif tempoda pedal çevirin. Sonrasında ise 60 saniye boyunca elinizden gelen en hızlı şekilde, kalp hızınız en yükseğe çıkana kadar pedal çevirin. 60 saniyenin ardından 75 saniye boyunca düşük tempoda durmadan pedal çevirin. Bu şekilde 8 kere, sonraları 12 kere tekrarlayın. Egzersiz sonlandığında yavaşça pedal çevirin. Tüm egzersizin aralıklı yüklenme kısmını 30 dakikayı geçirmeyin. En önemlisi de haftada 3 kere ya da toplamda 1,5 saat egzersiz yapın.