Göbek Eritmek İçin Neler Yapılmalı?

Mar 6, 2020

En can sıkıcı kusurların başında gelen karın fazlalıkları, birçok kişi için tam bir baş belasıdır. Çünkü göbek, sanıldığı kadar kolay verilmeyen bir bölgedir. Birçok kişi diyet yapmasına karşın doğru egzersizler yapmadığı için göbeğindeki fazlalıklardan ayrılamıyor.

Bu noktada göbeğinizdeki fazlalıklardan şikayet ediyorsanız, kararlı ve istikrarlı olmanın ilk kural olduğunu unutmamalısınız. Aynı zamanda yeme-içme alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerektiğini her zaman aklınızda tutmalı, hayatınıza yeni bir yön vermelisiniz. Çünkü arada bir yapacağınız mekikle ya da binlerce lira ödediğiniz spor salonuna birkaç kez gitmekle göbeğinizden kurtulmam mümkün değil. Ancak doğru göbek eritme hareketleri ve düzgün beslenme ile kontrollü bir şekilde kilo vermeniz çok kolay.

Bacak Kaldırma Hareketini Deneyin

Kolay ama etkili bir yöntem olan bacak kaldırma hareketinden başlayabilirsiniz. Alt karın kaslarını çalıştıran çok etkili bir yöntem olan bacak kaldırma hareketi şu şekilde yapılmaktadır; öncelikle düz bir zemin üzerine yatın. Eller ensede birleştirilir daha sonra bacaklar yukarı doğru kaldırılır ve indirilir. Her harekette nefes alıp vermek çok önemlidir. Eğer bacaklarını kaldırırken dengenizi sağlayamazsanız elleri kalça altında birleştirebilirsiniz. Bu hareketi 3 sette 20’şer kere yapabilirsiniz.

Kıvrık Diz ile Kalça Kaldırmayı Denediniz mi?

Orijinal ismi Cable Reverse Crunch olan bu harekette esas olan ana kasları geliştirmektir. Bu hareket şu şekilde yapılır; öncelikle düz bir zemine yatılır, bacaklar yere paralel olacak şekilde kıvrılır. Bu pozisyonda kalça yukarı doğru olabildiğince kaldırılır. Eller yanda olacak şekilde 3 set, 20’şer kere yapılır.

Geleneksel Mekiği Bir Kenara Bırakmanın Vakti Geldi

Kilo vermek, göbekteki fazlalıklardan kurtulmak ve karın kaslarına sahip olmak için en sık yapılan egzersizlerin başında mekik gelir. Oldukça etkili bir yöntem olan mekik, geleneksel haliyle birçok beklentinize cevap verebilir. Ancak çapraz mekik tam da göbeğini eritmek isteyenler için ideal bir yöntemdir. Bu mekik yöntemi alt ve üst karın kaslarını çalıştırır. Çapraz mekik şu şekilde yapılır; sağ dirseğinizi ve sol dizinizi göğsünüzün üzerinde değecekleri şekilde kaldırarak kıvrılın. Sonrasında başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi diğer kol ve bacak ile tekrarlayın. 3 set olacak şekilde 15’er kere bu egzersizi uygulayın.