Bench Press Egzersizleri Neden Önemlidir?

Mar 6, 2020

Bench press, güçlü ve geniş bir üst vücut için oldukça etkili bir çalışma yöntemidir. Ancak doğru ve efektif çalışıldığında istenilen sonuçları verir. Oldukça dikkat gerektiren bir yöntem olan bench press, kötü bir teknikle uygulandığında ciddi sakatlıklara yol açabilir. Dolayısıyla bench press ile antrenman yapılacaksa bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir.

Birçok profesyonel sporcu bench press konusunda uzmanlaşmak için çok sıkı bir programda çalışır. Çünkü doğru kas gruplarını kullanmak, doğru pozisyonda olmak ve barbellı mümkün olan en verimli şekilde harekete geçirmek zaman ve özveri ister. Bu noktada bench press yaparken ne kadar az hata yaparsanız o kadar uzmanlaşır ve hedefe ulaşmak için o kadar yol kat edersiniz.

Hedefine Göre Çeşitlendirilebilir

Zor ama oldukça etkili bir antrenman yöntemi olan bench press, hem mental hem de fiziksel olarak kişinin sınırlarını zorlamaktadır. En önemli üst vücut egzersizi olan bench press, birçok farklı seçenek sunar. Yani hangi sehpada, kaç set ve kaç tekrar yapmanız gerektiği hedeflerinize göre değişir. Incline, decline ve düz olmak üzere temelde üçe ayrılan bench press hedeflerinize göre kullanılabilir. Hatta amaçlarına uygun olarak ilerleyen zamanlarda bench press egzersizlerinize dambıl ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda kaslardaki aktivasyon miktarını ölçeme yarayan EMG değerleri sayesinde hangi hareketin hangi bölgeyi ne kadar çalıştırıldığı kolaylıkla gözlemlenebilir.

Üst Vücut İçin En Etkili Yöntem; Bench Press

Eğer hedefiniz kas yapmaksa bileşke egzersizler tam size göre. Çünkü bileşke egzersizler, aynı anda birçok kas grubunu aynı anda efektif olarak çalıştırır. Bu egzersizlerin başında ise bench press gelmektedir. Her ne kadar sadece göğüs kasın çalıştırıyor olarak bilinse de doğru yapıldığı zaman sırt, omuz, arka kollar ve hatta bacakları dahi çalıştırır. Bu noktada ne kadar ağırlık, o kadar etki formülünü de es geçmemek gerekir. Çünkü kaslar ne kadar çok ağırlığa maruz kalırsa o kadar çok büyümeye meyilli olur. Bench press, üst vücut için en fazla ağırlığın kullanılabileceği egzersizdir. Antrenmanlarımızda ağırlık arttırırken, yüzdesel anlamda ne kadarlık bir fark yaptığınız önemlidir. Bu gelişim aşama aşama olmalı, bir anda iki katına çıkarmak gibi bir hata yapılmamalıdır.