Yaza Hazırlık Kıştan Başlar

Oca 16, 2020

Yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde birçok insan yepyeni başlangıçlar yapmak için kendini son derece motive hissediyor. Ancak olay, harekete geçmeye geldiğinde bazı kişiler, motivasyonunu toplamak da zorlanıyor. Özellikle de kış mevsiminde, günlerin kısalması, havanın erken kararması, soğuk, yağmur, kar gibi şikayetler derken, spor salonlarına gidenlerin sayısı giderek azalıyor.

Oysa ideal kiloya kavuşmak, sağlıklı bir bedende yaşamak ve yaza fit bir giriş yapmak için yarın değil, bugün demek ve hemen harekete geçmek gerekir. Her ne kadar hava şartları bizi zorlasa ve motivasyonumuzu kırsa da hedeflerimizi hatırlayarak spor salonuna koşmasını bilmeliyiz.

Yaza nasıl girmek istiyorsun?

Birçok kişi, bir türlü veremediği kilolarından şikayet eder ancak harekete geçmek için bahanelere sığınır. Ancak yaz geldiğinde ve kıyafetler inceldiğinde karamsarlık başlar. Özellikle de kumsalda, sahilde göbekler içeri çekilmeye, ellerle saklanmaya çalışılır. Bu noktada yaz geldiğinde pişmanlık yaşamamak için hemen bir yol haritası belirlenmelidir. Bunun için başarılı bir egzersiz ve beslenme programı oluşturulabilir. Haftada 3 günlük periyotlarla ve doğru beslenme ile hedeflenen vücut formuna ulaşılabilir.

Kışın kas yapmak çok daha kolay

Hedefiniz kas yapmaksa kış mevsimi tam size göre. Çünkü kış mevsiminde daha çok kalori alarak bunu kas kütlesine dönüştürebilirsiniz. Ancak bu çok yersem kaslanırım anlamına gelmez. Alınan kalori, oturarak sadece kiloya dönüşür. Kas için yoğun bir çalışma programı hazırlanmalıdır. Dayanıklılık için alınan kalorileri kasa çevirmek için anahtar kelimeler; kardiyo egzersizleri ve güç antrenmanlarıdır. Bunun için kesinlikle kardiyo egzersizleri atlanmamalı ve spor salonunda olabildiğince çok güç ve kuvvet antrenmanları yapmalısınız.

Motivasyon kaynağı bul

Spor yaparken hemen herkesin en zorlandığı konuların başında motivasyon eksikliği geliyor. Çünkü bahanelerin fendi, motivasyonu yeniyor. Bu noktada yapmanız gereken bazı küçük ipuçları var. Örneğin; arkadaşınızı veya eşinizi spora beraber gitmek için ikna edebilir, işe gitmeden önce spora giderek güne taze bir başlangıç yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra hazırlıksız olmak çok kafa karıştırıcı olacağından kesinlikle bir çalışma takvimi hazırlayabilirsiniz.