Spora Başlamak İçin 4 Önemli Motivasyon Kaynağı

Oca 2, 2020 | Blog, Uncategorized

Herkes ideal bir vücut formuna sahip olmak ister ancak konu spor yapmaya gelince aynı heyecanı hareket geçmek için kullanamaz. Hatta birçok kişi spor salonu üyeliği almasına rağmen bir türlü spora gidecek motivasyonu kendinde bulamaz. Her zaman arkasına sığınılacak bir bahane ve ertelemeyi sağlayacak önemli bir iş vardır. Ancak spor yapmayarak geçirilen her gün, hem hedeflerden hem de ideal vücut formundan uzaklaşmaya neden olur. Peki, diğer insanların büyük bir misyonla yerine getirdiği spor yapma alışkanlığını kazanmak ne kadar bu kadar zor? Cevabı basit, heyecanımız isteklerimizin gerisinde kalıyorsa biz de yerimizde saymaya devam ediyoruz. Dolayısıyla önce heyecanımızı besleyecek motivasyon kaynakları bulmalı ve daha sonra bizi harekete geçirecek sihirli ipuçlarını uygulamayız. İşte, spora başlamak için 4 önemli motivasyon ipucu…

Hemen şimdi aynanın karşısına geçin

Bir aynanın karşısına geçin ve kendinizle yüzleşin. Vücudunuzda beğenmediğiniz veya tam olarak istediğiniz forma girmeyen noktaları belirleyin. Spordan tam olarak ne beklediğinizi kendinize sesli olarak söyleyin. ‘Kilo vermek istiyorum, daha sıkı bacaklar istiyorum, kas yapmak istiyorum ya da hayatıma sağlıklı bir birey olarak devam etmek istiyorum.’ Hedefinizin ne olursa olsun, bunu kendinize söylemelisiniz. Kendinizle yüzleştiyseniz, diğer aşamaya geçebiliriz.

Erteleme hastalığında kurtulun

Yarın değil, bugün! Artık ertelemek için efor sarf etmek yerine hedeflerinize ulaşmak için efor sarf etmelisiniz. Erteleyerek sadece hayatı ıskalarsınız, bunun için yarın kelimesini lugatınızdan çıkarın. Hemen kendinize bir program oluşturun veya size en uygun spor merkezine kayıt olarak oradaki eğitmenler ile sizi hedefinize ulaştıracak bir yol haritası belirleyin. Bu bir serüvense mutlaka size yol gösterecek bir programınız olsun. Ne olursa olsun bu programa uyun. Gerekirse programınıza uyduğunuzda kendinizi ödüllendirin, uymadığınızda ise 100 şınav gibi ağır bir cezaya kendinizi hazırlayın.

Bir spor arkadaşı edinin

Vazgeçtiğinizde sizi hareket geçirecek ve her zaman size destek olacak bir spor arkadaşı en etkili motivasyon kaynaklarından biridir. Aynı zamanda rekabeti ateşler ve spor yapmak için sizi daha enerjik kılar, sorumluluk duygusunu arttırır. Üşendiğinizde veya spor yapmak rutine bindiğinde başlayan unutkanlık ve pas geçmeyi önler.

Harekete geçirici bir playlist hazırla…

Müziğin harekete geçirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle de bazı ritimler kişideki hareket etme dürtüsünü canlandırmak konusunda oldukça iyidir. Dolayısıyla en sevdiğin ve yüksek ritimli şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayarak işe koyulabilirsin. Sonrasında ise spor ayakkabını giy, kulaklığını tak, bahanelerini arkada bırakarak spora kaç.