Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Oca 2, 2020 | Blog, Uncategorized

Kilo vermek zorlu bir süreçtir, bu süreci zorlaştıransa hareket sıklığımız ve tükettiğimiz besinlerdir. Çünkü ne kadar diyet yaparsak yapalım, sınırlı hareket ve uygun olmayan besinlerle hedefimize ulaşmak çok zor olacaktır. Bu noktada hayata hareket katmanın ve kilo vermeye yardımcı olacak besinlerin yardımından yararlanmanın faydaları olacaktır. Çünkü birçok besin kilo vermenin en önemli kriteri olan metabolizma hızıyla doğrudan etkileşim halindedir. Bu durumda metabolizma hızını arttıran besinleri diyete dahil etmek aynaya baktığımızda mutlu olacağımız bir vücut için çok önemlidir. İşte, metabolizmayı hızlandıran mucize besinler…

Yeşil çay ile dost olun

Her ne kadar birçok kişinin mesafeli durduğu bir besin olsa da yeşil çay, doğal bir antioksidan kaynağıdır. Sağlık için çok önemli olan bileşenleri barındıran yeşil çay, vücutta biriken fazla suyun ve toksinlerin atılmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler için en merak ettiği faydası ise metabolizmayı hızlandırmasıdır. Kafein içeren yeşil çay, vücut ısısını arttırarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Özellikle de sporcular antrenman öncesinde tüketirse performansları üzerindeki olumlu katkıyı gözlemleyebilirler.

Yumurtadan korkmayın

Besin değeri yüksek en kaliteli protein kaynaklarından biri olan yumurtanın en bilinen özelliği tok tutmasıdır. Sporcuların olmazsa olmaz besini olan yumurta, sağlık açısında da oldukça önemli bir besindir. Kolesterolün kötü etkilerini azalttığı bilinen yumurta, diyet yapanların en yakın dostudur. Çünkü uzun süre tok tutar. Yüksek oranda mineral ve vitamin içeren yumurta, mide tarafından daha geç sindirilir ve sindirilme işlemi sırasında daha fazla enerjiye gereksinim duyar. Bu durum ise metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Şeker yok, tarçın var

Tatlı krizlerinin kurtarıcısı tarçın, kendine özgü tadı ve kokusuyla tatlı severlerin vazgeçmek istemeyeceği bir besindir. Kan şekerini düzenlemesiyle bilinen tarçının en önemli özelliği, bu sayede kişiyi uzun süre tok tutmasıdır. Aynı zamanda vücut ısısını yükselten tarçın, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Kırmızıbiberi listenin başına yazın

Taze olarak tüketildiğinde vücut için çok önemli yararları olan kırmızı biber, yüksek oranda C vitamini içerir. Antioksidan bir vitamin olan C vitamini, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. En önemlisi de metabolizmayı hızlandırarak diyetinize destek olur.

Tüm bunların yanı sıra;

  • Avokado,
  • Ananas,
  • Zencefil,
  • Keten tohumu,
  • Balık,
  • Kuşkonmaz,
  • Yüksek lifli sebzeler,
  • Tam tahıllı besinler,
  • Su, metabolizmayı hızlandıran en önemli besinlerdir.