Spora Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

tarafından | Eki 11, 2019 | Uncategorized

İlk kez spora başlayacak kişilerin oldukça heyecanlı olması normaldir. Çünkü spor demek yeni bir macera ve serüven demektir. Bu macerayı daha etkili hale getirmek için bazı küçük ipuçlarına ihtiyacımız olabilir. Özellikle de ilk kez başlayacaklar için bir yol haritası bu macerayı hem daha kolay hem daha efektif kılacaktır. İşte spora yeni başlayanlar için ipuçları…

Önce hedefinizi belirleyin

Hiç bilmediğinizi bir serüvene atıldığınızda hedefinizin olması çok önemlidir. Çünkü hedefinizi sizin en büyük yardımcınız olacaktır ve bilmediğiniz sularda yüzerken size rehberlik edecektir. Bu noktada amacınızın daha fit görünmek mi, kilo vermek mi, kilo almak mı, bölgesel yağlardan kurtulmak mı yoksa kaslanmak mı olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü kilo vermek ve kaslanmak için uygulayacağınız antrenman ve beslenme programı aynı olmayacaktır.

Kalorinin ne olduğunu ne işe yaradığını öğrenin

Spora yeni başlayanlar için ipuçları konusunun belki de önemli meselesi kaloridir. Çünkü vücudumuza aldığımız besinlerin yakılmasıyla ortaya çıkan enerji miktarı olan kalori hedeflerimiz üzerinde belirleyici bir rol üstlenir. Temel olarak baktığımızda kilo alıp vermemiz doğrudan vücuda aldığımız kalori miktarı ile ilgilidir. Şu şekilde açıklamak gerekirse kalori fazlası kilo almanızı sağlarken kalori açığı kilo vermenizi sağlar. Bu noktada hangi besinde ne kadar kalori var, günlük alınması gereken kalori miktarı kaç gibi soruların cevabını mutlaka vermek gerekiyor.

Doğru nefes her şeydir

Spora yeni başlayanların atladığı bir şey var ki, o da doğru nefes almanın önemidir. Doğru nefes almak spor yaparken vücudunuzun potansiyelini tam olarak kullanmasını sağlar. yapılacak hareketin zorluğunu hafifletir. Doğru nefes almanın püf noktası ise nefesi burundan alıp ağızdan vermektir.

Çok tekrar yapmak değil, doğru yapmak önemlidir

İlk kez spor yapan kişilerin en sık düştüğü hataların başında hedeflenen tekrar sayısına ulaşmak için hareketleri doğru yapmadan bir diğerine geçmektir. Ancak tekrar sayısı hedefine ulaşmak kadar hareketi doğru ve nitelikli yapmak önemlidir. Çünkü yanlış yapılan bir hareket sizi ileriye değil geriye taşır. Hatta birçok sağlık probleminin oluşmasına neden olabilir.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin

Spor yapmak disiplin isteyen zorlu bir süreçtir. Bu sürece adım atmak ilk zamanla heyecan verici olsa da zorluklar karşısında kişi motivasyonunu kaybedebilir. Bu noktada neden spora başladığınızı hiç unutmayın, aynanın karşısına geçin ve hedeflerinizi hatırlayın.