Solaryumun Bilinmeyen Faydaları

tarafından | Eki 3, 2019 | Uncategorized

Solaryum bazı kişiler için adeta bir tutkudur. Solaryumun sağladığı bronz görünüm ve sağlıklı parlaklık, güzelliğin en önemli unsuru olarak kabul edilir. Ancak çevrelerinden solaryumun tehlikeli ve zararlı olduğunu ve bir daha solaryuma girmemesi yönünde telkinler duyarlar. Ancak insanların bilmediği bir şey vardır ki, uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak hazırlanan ekipmanlar ile girilen solaryum zararlı değil aksine yararlıdır.

Solaryum güvenilir bronzluktur

Birçok kişi, her mevsim bronz görünmek için solaryumu tercih etmek ister. Ancak akıllarında bazı soru işaretleri vardır. Özellikle de solaryum zararlı mıdır sorusunun cevabını ararlar. Bu noktada unutulmaması gereken bir nokta vardır. Zararlı olan solaryum değil, güneşin UV ışınlarıdır. Solaryum vücut için hayati öneme sahip olan D Vitamini sentezini yapar. Solaryum UV ışınları sayesinde vücut yağı D vitamini üretmeye başlar. Vücuda alınan D vitamini;

  • Kas zayıflığı güçlendirir,
  • Kalp atışının düzenlenmesine yardımcı olur,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Kalsiyum emilimini arttırır,
  • Vücudun direnç mekanizmasını güçlendirir,
  • Osteoporoz riskini azaltır.

Solaryum ile bronzlaşma, tıpkı güneş gibidir. Tek farkı güneşin zararlı ışınlarını filtreleyerek sunmasıdır. Solaryum, makine üzerinden yayılan ışık % 97 UVA ve% 3 UVB’dir. Yüz için UVA lambalar ve reflektörler kullanılır. Her şey, çok daha güvenli bir bronzluk için hazırlanır.

Solaryum ile ilgili nelere dikkat edilmelidir?

Solaryuma girerken ten rengi ve cildin hassasiyetine göre ne kadar süre kalınacağı ve kaç seans uygulanacağı profesyonel kişilerce karar verilmelidir. Eğer kişinin beklentisi doğal bir bronzluksa 7 veya 8 seans yeterli olacaktır. Seans süresine gelecek olursak yaklaşık 6-8 dakika arasında değişmektedir. Ancak bazı hassas ciltlerin renk alması daha uzun sürebilir. Bu noktada daha hızlı bronzlaşmak için sık sık tekrarlanmamalıdır. Kesinlikle bir hafta içinde 3 kereden fazla solaryuma girilmemelidir. Aynı zamanda gün içinde iki kez de solaryuma maruz kalınmamalıdır.

Solaryuma öncesi de dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır. Bunlardan ilk cilt testi yaptırmaktır. Solaryum kabinine girmeden önce mutlaka cilt makyajdan arındırılmalıdır. İşlem esnasında kesinlikle gözler açılmamalıdır. Verilecek olan koruyucu gözlük katılmalıdır. Lens kullanıyorsa işlem öncesinde çıkarılmalıdır. En önemlisi de epilasyon ve ağda gibi işlemlerden sonra kesinlikle solaryuma girilmemelidir.